Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Tävlingskalender 2013"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.
Printer Zoom in Zoom out

TÄVLINGSKALENDER 2013


Månad: Vecka: Dag: Helgtyp: Tävling: Ort:
           
Januari: 1 5-6 Trettonhelg    
    5-6   Palles Minne/TYR CUP Bollnäs
    5-6   Anders Olssons Cup 2013 Deje
    6   Duvedoppet Katrineholm
    6   Lilla Vasadoppet Hedemora
  2 12-13 Utvecklingshelg    
           
  3 19-20 Inbjudningshelg    
    19-20    Ungdoms GP 1/SUSS Borlänge
  4 26-27 Förbundshelg    
    26-27   GP 1 (50m) Uppsala
           
Februari: 5 2-3 Inbjudningshelg    
    2-3   NUSS-yngre Västerås
    2-3   Eskilstuna Sprint Eskilstuna
    3   Utmanarna 1 Eskilstuna
    3   Santa Maria 2013 Bålsta
    3   Saints 1 Mora
  6 9-10 Utvecklingshelg    
           
  7 16-17 Inbjudningshelg    
    16   Långdistans DM Karlstad
    16   Utmanaren 1 Örebro
    16   Gästrikeserien Gävle (Gävle SS)
    16-17  Inställt Väsman Open  Ludvika
    17   ToLuRent Cup Grums
    18   Morgondagare 1 Falun
  8 23-24 Inbjudningshelg    
    23-24   Team Sportia Cup Iggesund (Hudiksvall SS)
    23   Fruktjuice Cup Enköping
           
Mars: 9 2-3 Inbjudningshelg    
    2   Valloncupen  Gimo
    2-3   Skomakardoppet Kumla
    3   Poängsim 3 Uppsala
    3   Strängnäs Simcup Strängnäs
    3   Sparbankscupen 2013 Bålsta
  10 9-10 Förbundshelg    
    9-10   GP 2 (50m) Stockholm
    9-10   Ungdoms GP 2/Smésimmet Eskilstuna
    10   Utmanarna 2 Eskilstuna
    10   Dalaserien 2 Ludvika
           
  11 16-17 Utvecklingshelg    
           
  12 23-24 Inbjudningshelg    
    23   Quattro Cup Enköping
    23-24   Falu Skingames Falun
    24   Knattesim 1 Uppsala
    24   Säffle Mini Cup Säffle 
           
  13 30-31 PÅSK    
           
April: 14 6-7 Inbjudningshelg    
    6   Utmanaren 2 Örebro
    6-7   Mora Cup Mora
    6-7   Jöns Svanbergssimmet (50m) Uppsala
           
  15 13-14 Utvecklingshelg    
  16 20-21 Förbundshelg    
    20   Vårsimiaden Försök Enköping
    20   Vårsimiaden Försök Ludvika
    20   Vårsimiaden Försök Kristinehamn
    20-21   GP 3 (50m) Jönköping
    21   Gästrikeserien Hofors
           
  17 27-28 Inbjudningshelg    
    27   Aquarena Race  Söderhamn
    27-28   Västerås Meet (50m) Västerås
    28   Poängsim 4 Uppsala
    28   Saints 2 Mora
           
Maj: 18 4-5 Förbundshelg    
    4-5   Vårsimiaden Final Karlskoga
    9   Deje Cupen Deje
    9   Majplurret Avesta
  19 11-12 Utvecklingshelg    
           
  20 18-19 Inbjudningshelg    
    19 Inställt  Sala Sparbanks Silverdoppet Sala
    19   Dalaserien 3 Ludvika
    19   Utmanarna 3 & Mälartouren Eskilstuna
    20   Morgondagare 2 Falun
           
  21 25-26 Inbjudningshelg    
           
Juni: 22 1-2 Förbundshelg    
    1-2   Ungdoms GP 3/EEM Cup (50m) Eskilstuna
  23 8-9 Förbundshelg    
    8-9   DM/JDM (50m) Falun
  24 15-16 Förbundshelg    
    18   Morgondagare 3 Falun
  25 22-23 Midsommar    
           
  26 26-30 Förbundshelg    
        Sum Sim (50m) Landskrona
           
Juli: 27 2-7 Förbundshelg    
    2-7   SM/JSM (50m) Halmstad
  28 13-14 Inbjudningshelg    
           
  29 20-21 Fri helg    
           
  30 27-28 Fri helg    
    27   Ferlindoppet Filipstad
Augusti: 31 3-4 Fri helg    
    3   TYR Bergviken Open Water Bergviken
  32 10-11 Fri helg    
  32 11   Lögarängen Open Water 1500m Västerås
  32 11   Elbasimningen 2800m  Västerås
  32 11   Mälardoppet 800m Västerås
           
  33 17-18 Fri helg    
           
  34 24-25 Inbjudningshelg    
    24   Lindesimmet Lindesberg
  35 31-1/9 Utvecklingshelg    
           
September: 36 7-8 Inbjudningshelg    
    7   ENA-Cup Enköping
    7-8   Masdoppet Borlänge
    8  Inställt Violdoppet Flen
    8   US-Open Uppsala
  37 14-15 Utvecklingshelg    
           
  38 21-22 Inbjudningshelg    
    21-22   Wadköpingsdoppet Örebro
    21-22   Dalamästerskapen Falun
    22   Åbergsmuseumsim 2013 Bålsta
    22   Picasso Cup Kristinehamn
  39 28-29 Inbjudningshelg    
    28   Stjärnskottet  Ludvika
    28-29   Hoppe-Cup  Eskilstuna
    29   Utmanarna 4 Eskilstuna
    29   Saints 3 Mora
           
Oktober: 40 5-6 Inbjudningshelg    
    5   Fjärran Höjder Spelen Gävle
    5-6   Knatte Cup Hallsberg
    5-6   UUM Uppsala
    6   Vasadoppet Hedemora
    6 Inställt
Öppa Medleymästerskapet Strängnäs
    7   Morgondagare 4 Falun
           
  41 12-13 Förbundshelg    
    12-13   UGP4/Falu Simfestival Falun
    12-13   UGP4/Alfred Nobel Cup Karlskoga
           
  42 19-20 Inbjudningshelg    
    19   Utmanaren 3 Örebro
    19   Brukssimmet Gimo
    20   Poängsim 1 Uppsala
    20   Dalaserien 1 Ludvika
    20   Gästrikeserien Sandviken
           
  43 26-27 Förbundshelg    
    26-27   DM/JDM (25m) Strängnäs
    27    ICA Kvantum Bålsta Höstcup  Bålsta
           
November: 44 2-3 Utvecklingshelg    
  45 9-10 Förbundshelg    
    9-10   Sum Sim Region Västerås
  46 16-17 Utvecklingshelg    
           
  47 20-24 Förbundshelg    
    20-24   SM/JSM (25m) Göteborg
    23-24   Höstsimiaden Hofors
    23-24   Höstsimiaden Katrineholm
    23-24   Höstsimiaden Säffle
           
  48 30/11-1/12 Inbjudninghelg    
    30/11-1/12   HEAD Challanger Cup Eskilstuna
    1/12   Poängsim 2 Uppsala
    1/12   Gästrikeserien Gävle (Harnäs)
    1/12   Wasasimmet Filipstad
    1/12   Saints 4 Mora
           
December: 49 6-8 Förbundshelg    
    6-8   Sum Sim Riks Stockholm
    9   Morgondagare 5 Falun
  50 14-15 Inbjudningshelg    
    13-14   KM/Utmanaren 4 Örebro
    14   KM Enköping
    14   Kommunmästerskap Strängnäs
    15   KM Uppsala
    15   Hofors Cup Hofors
    15   KM Bålsta
    15   KM Ludvika
    15   KM Eskilstuna
    15   KM Säffle
           
  51 21-22 Utvecklingshelg    
           
  52 28-29 JUL    
Uppdaterad: 2013-09-20 11:16
Skribent: Peter Larsson

.

MSSFs kansli

Måndag  08.00-15.00

Onsdag 08.00-15.00

Fredag 08.00-15.00

Ny MSSF-administratör Micke

Micke Borlund, MSSFs kansli 

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

Kampanjer/Projekt:

 

idrottslyftet_logo_105w

 

Skolsimmet_logo_105w

 

basta_fyran_105pxw

 

P-kampen_105w