Hoppa till sidans innehåll

OS i London 2012


Christofer Eskilsson och Anna Lindberg klara för OS

BB2233SMH

Simhopparna Christofer Eskilsson och Anna Lindberg tävlade förra helgen i World Cup på OS arenan i London. Det var sista chansen för simhopparna att tävla om en OS-biljett. Världseliten fanns på plats och Eskilsson satte nytt svenskt rekord i försöken på 10 m och hamnade till slut på en 11e plats i finalen. Något som nu gör att SOK den 2 mars har tagit ut honom att representera Sverige vid OS i London i sommar.

-Det här är en fantastisk dag för svensk simhoppning! Vi har vetet att Christofer hade kapaciteten att hoppa på den här nivån, säger Sportchefen Ulrika Knape-Lindberg, men det gäller att kunna plocka fram den hoppningen vid rätt tillfälle.

Anna Lindberg slutade femma slutade femma i finalen på 3-meterssvikten efter en fin hoppning där hon var endast tre poäng från tredjeplatsen.

- Det känns väldigt bra att Christofer och Anna nu har blivit klara för OS, säger Knape-Lindberg. Det innebär att de nu i lugn och ro kan förbereda sig på bästa sätt.

Uppdaterad: 2012-04-20 23:07
Skribent: Anna Hammar
Barcelona  

Läs mer om VM 2013 här

Köp biljetter här

 
Vi_stadar_sverige_badge_small  
Föreningar - Tjäna pengar och hjälp samtidigt till att städa vår natur  
iPhoneApp_liten  

Dive List

En app med svårighetsgrader för hopp och möjligheten att räkna ut poäng på hopp under tävling. Finns på App Store