Årets skol-SM-final arrangerades av Upplands-Brogymnasiet i Kungsängen. Första matchen spelades mellan hemmalaget Upplands-Bro och Aspero United SIF från Karlskrona. Aspero började matchen i högt tempo och med stora glädjeyttringar som följd vid mål. Upplands-Bro hänger inte riktigt med och hamnar i underläge. Men kommer så sakteliga in i matchen när man får stopp på Asperos anfallsspel och får igång sitt eget. Precis innan paus får man in 12-10 och för första gången en två målsledning. I början av andra halvlek rycker Upplands-Bro åt sig en ännu större ledning och Aspero är slagna en bit in i andra halvlek och matchen slutar 30-22 till Upplands-Bro.
I andra matchen möttes Aspero och Rosendahlsgymnasiets skol-IF från Uppsala. Här rycker Aspero åt sig en ledning direkt och matchen blir aldrig riktigt spännande. Aspero vinner till slut med 20-11.
I sista matchen mellan Upplands-Bro och Rosendahl så börjar Upplands-Bro lite nonchalant och Rosendahl är i ledningen och lite nervositet infinner sig i Upplands-Brolägret. Men sakta men säkert tuggar man sig in i matchen och sedan blir matchen bara en formsak och Upplands-Bro vinner matchen med 30-19 och SM guldet är ett faktum.

Vinnarlaget Upplands-Bro. Foto: Per-Erik Eriksson
SM-final i handboll, gymnasiet killar, 20 mars i Kungsängen
Aspero United SIF-Upplands-Bro Gymnasiets IF 22-30
Aspero United SIF-Rosendahlgymnasiets skol-IF 20-11
Upplands-Bro Gymnasiets IF- Rosendahlgymnasiets skol-IF 30-19
1:a Upplands-Bro Gymnasiets IF (Kungsängen)
2:a Aspero United SIF (Karlskrona)
3:a Rosendahlgymnasiets skol-IF (Uppsala)

Upplands-Bro tog guld på hemmaplan. Foto: Per-Erik Eriksson