 |
Gun Fahlander, nöjd ordförande för World Cup Östersund. Foto: Kjell Bollnert |
Vid halv fyra i dag så var premiären för årets skidskyttesäsong till ända. De sista blommorna och priserna till de tävlande i herrarnas jaktstart hade delats ut och nöjda gäster började sin vandring mot nya mål.
För arrangörerna i Östersund var årets premiär kvalitetsmässigt den bästa i Östersunds världscuphistoria men man är ändå inte nöjda.
-Nöjd får man aldrig bli. Då slutar man att utvecklas men självklart är vi stolta och lyckliga och tar åt oss över allt beröm vi får från publik, sponsorer, tävlande, IBU och media, säger Gun Fahlander som leder världscupens organisationskommitté.
Nämn några saker som ni redan nu funderar över kan förbättras?
-
Först ska jag säga att det finns som sagt inget som inte kan förbättras. Men för att ge några exempel så måste vi finna smartare lösningar för förrådshållning. Det är en stor logistikapparat att hålla igång och då behövs både varma och kalla förråd för att förvara materiel. Medias rapportering inom tidningarnas världs har förändrats bara på två år och där måste vi finna en smart lösning där man måste sitta närmare arenan, säger Fahlander.
Kyla samt virus, parasiter och bakterier i farten
Annars årets världscup omringats av en envis parasit i Östersunds dricksvatten samt att Kung Bore tagit ett riktigt skamgrepp om Östersund. Temperaturer ner mot köldgränsen -20 har gjort arbetet svårare för många.
-Hade det inträffat för några år sedan hade vi säkerligen varit i rejäl gungning men vi har en otroligt proffsig organisation där våra funktionärer tar ett stort ansvar. Har sagt det förut men säger det gärna igen. Utan deras hjärta och fantastiska insatser klarar vi inte det här. Numera blir vattenfrågan och kylan bara ett i raden av problem vi tacklar dagligen, kommentarar Gun Fahlander.
Ekonomiskt då, hur gick det i år?
-Eftersom vi tycker oss haft god överblick över sista minuten och oförutsedda utgifter kan jag nog utova att runt 1 miljon kronor går tillbaka till svenskt skidskytte och den fortsatta utvecklingen av världscupen i Östersund.
Till sist, hur känns det just nu?
-Självklart är man lite trött men stolt över att vi återigen satt Sverige på kartan över en lyckad premiär. Jag önskar alla en fortsatt god världscupsäsong och till alla våra funktionärer en välförtjänt God Jul och Gott nytt år!